Aká je životnosť stoličiek Stilo ES ?

Pri primeranom zaobchádzaní je priemerná životnosť stoličky 10 rokov. Stolička je produkt nemeckej firmy vyrobený z nemeckých  komponentov.

V prípade mechanického poškodenia čalúnenia sedáku je možná jeho výmena. Ide o kompletnú výmenu celého sedadla, poprípade celého operadla.

Pomôže mi stolička vyriešiť problémy s bolesťami chrbta ?

Zdraviu chrbta prospieva najmä prevencia a to vo forme dostatočného pohybu. Pokiaľ však musíte na stoličke dlhšie, pohyb pri sedení vášmu telu jednoznačne prospieva.

Bolesť chrbta zvyčajne nemá len jeden pôvod a preto je ťažké identifkovať zdroj bolesti. Poväčšine ide o kombináciu problémov so svalmi a nervami.. Pri sedení na stoličke Stilo ES sú brušné a chrbové svaly stále aktívne a chrbtica je udržiavaná v správnej polohe.

Sme zástancami toho, že bolestiam chrbta je možné predchádzať alebo ak už sú prítomné, ich eliminovať.Kombinácia vhodného životného štýlu a správneho sedenia je dobrým predpokladom na to, ako sa bolestiam chrbta vyhnúť úplne.

Sedenie v pohybe je podobnou terapiou ako chodenie po schodoch, či pešia chôzda. Nemôžete očakávať výsledky okamžite,  ale v dlhodobom horizonte sú vaše svaly neustále posilňované, čo má pozitívny vplyv aj na celkové zdravie.

Ako správne sedieť na stoličke, či už v pohybe alebo pri regenerácii, sa dočítate v sekcii Funkcie a ovládanie.

Pre regeneráciu svalov, ktorá by mala prebiehať v pokoji,  je potrebné zaistiť pevnú polohu stoličku.

Stoličku si viete prestaviť do relaxačnej polohy v priebehu pár sekúnd a tým dopriať svalom možnosť krátkej regenerácie.

Čo si myslíte o sedení na balančných stoličkách ?

Často sa stretávame s marketingovo podchytenými závermi a odporúčaniami lekárov, ktoré hovoria o výhodách sedenia na balančých stoličkách. Údajne sú určené na celodenné sedenia a navždy vás zbavia bolestí chrbta. Tieto tvrdenia nie sú pravdivé. Akékoľvek dlhodbé sedenie je pre chrbát nevhodné.

Stoličke chýba permanentný kontakt chrbta s operadlom, ktoré vás podvedome vystiera do správnej polohy a preto ani balančné stoličky nie sú vhodné na dlhodobé sedenie. Žiadna balančná stolička nemá synchromechaniku, teda jej chýba optimálny pomer sedadla voči operadlu 3:1.

Balančné stoličky nie sú ergonomické. Chýbajú im dôležité nastavenia ako hĺbka sedenia (každý sediaci má inú dĺžku stehenných svalov), možnosť nastavenia podľa váhy užívateľa, častokrát chýba nastavenie výšky a hĺbky podrúčok a hlavne nemajú sychromechaniku, kde máte možnosť nastavenia sklonu chrbtového operadla, prítlaku chrbtového operadla a jeho blokovania v rôznych polohách.

Môže stoličku nahradiť kľakátko ?

Takzvané kľakátko je vo všeobecnosti stále mylnepovažované za ergonomický prvok. Táto funkcia je však mnohými nesprávne interpretovaná. Pri krátkodobom sedení je kľakátko prospešné. Pri dlhšom sedení je unavujúce, nepohodlné až bolestivé. Hlavná záťaž sa miesto panvy presúva smerom do kolien čomu nezabráni ani hrubé čalúnenie v kolennej časti kľakátka.

Kedy je chrbát pri sedení najmenej zaťažený ?

Chrbát zaťažujeme najmenej v úplne zadnej polohe operadla stoličky (cca 128 – 130 stupňov).

Najčastejšie polohy, pri ktorých sedíme nezdravo – namáhame chrbotvé svaly a zaťažujeme platničky:

  • Práca s mobilom – nie len telefonovanie, ale akákoľvek aktivita („hranie sa“ s telefónom)
  • Práca s počítačom a inými pracovnými pomôckami
  • Čítanie, písanie a iné kancelárske úkony
  • Debatovanie s kolegami

Aká je najlepšia prevencia bolesti chrba v prípade, že mám sedavé zamestnanie ?

Dlhodobé sedenie je zo zdravotného hľadiska veľmi nevhodné. Ak už musíte dlho sedieť, tak len s častými prestávkami. Optimálny pomer je 60% sedenia, 30% státia a 10% chodenia. Okrem kvalitnej stoličky jednoznačne odporúčame pracovať s výškovo nastaviteľným stolom. Okrem sedenia v pohybe a státia odporúčame nezabúdať ani na chôdzu. Podrobnejšie informácie o ergonómii sedenia nájdete v brožúre na stránke.

Sú stoličky certifikované odborníkmi ?

Áno, všetky certifikáty stoličky nájdete v sekcii Certifikáty a udržateľnosť na tejto stránke.

Ako si správne nastavím stoličku ? Existuje k tomu nejaký návod ?

Obsahom balenia každej stoličky je manuál s ovládaním. Nastavenia stoličky si môžete pozrieť aj priamo na našej stránke v sekcii Funkcie a ovládanie, kde nájdete praktické videá a detailné popisy.

Po dodaní stoličky vám mailom zašleme video  s návodom na ovládania stoličky.

Je funkčnosť stoličky obmedzená váhou človeka ?

Funkčnosť stoličky je obmedzená váhou od 50 kg do 130 kg. Všetky rozmery si viete pripôsobiť individuálne podľa vašej postavy.

Je stolička vhodná aj pre deti ?

Stolička je vhodná pre každého od telesnej hmotnosti 50 kg.

Stačí na stoličke len sedieť, alebo treba vykonávať nejaký pohyb ?

Po aktivovaní režimu „sedenie v pohybe“ sediaci človek na stoličke vykonáva pohyby automaticky.

Je stolička klasifikovaná ako zdravotná pomôcka ? Môže mi stoličku predpísať lekár ?

Stolička je odporúčaná certifikačnými spoločnosťami a lekármi.  Stolička nie je klasifikovaná ako oficiálna zdravotná pomôcka.

Poznámka:
Žiadna pravovná stolička, napriek tvrdeniam výrobcov a distribútorov, nie je zaradená v zozname zdravotných pomôcok.

Môžem si stoličku pred kúpou vyskúšať ?

Áno. Všetky typy stoličiek Stilo ES a poťahové látky vám radi predvedieme v našom showroome v Bratislave. Kontaktujte nás/vyplňte formulár a dohodnite si test stoličky.

V prípade vášho záujmu o väčší počet stoličiek vás radi navštívime a stoličky odprezentujeme priamo u vás kdekoľvek v rámci Slovenska.

Môžem pri sedení v pohybe zo stoličky padnúť ?

Stolička Stilo ES je stabilná a jej stabilita je potvrdená certifikátmi. Ani v úplne zadnej krajnej polohe, pri maximálnej hmotnosti 130 kg , kedy operadlo zviera s vodorovnou rovinou uhol 128° pád nehrozí.

Ako zistím, či som si mám stoličku správne nastavenú ?

Na začiatku si stoličku treba nastaviť podľa návodu (podľa telesných rozmerov a hmotnosti). Kontrolu správnosti sedenia viete preveriť jednoduchým testom:

Pokiaľ počas práce na stoličke v aktívnom režime pri zmene polôh cítite neustály kontakt vášho chrbta s operadlom, ktorého jemný odpor musíte neustále prekonávať, sedíte vzpriamene, čo  znamená, že sedíte správne.

Je potrebné uvedomiť si, že správne sedenie je ľahko nekomfortné, pretože vyžaduje vašu aktivitu. Pasivita pri sedení je akceptovateľná iba počas regenerácie, keď je synchromechanika zablokovaná a vy chcete svalom dopriať krátky relax.

Čo ak ma počas pužívania stoličky naďalej bolí chrbát ?

Problém s bolesťou vášho chrbta pravdepodobne nevyrieši len samotné používanie stolličky. Bolesť chrbta je komplexný problém, v ktorom hrá úlohu viacero faktorov. Aktívne sedenie je len jeden z faktorov, ktorý vám pomôže problém vyriešiť. My sme však zástanci názoru, že kombináciou zdravého životného štýlu a správneho spôsobu sedenia dokážete bolestiam chrbta predchádzať. Základom zdravej chrbtice a svalov je pohyb – či už aktívny pri chôdzi a športe, alebo počas sedenia, na ktoré sme pri sedavom zamestnaní odkázaní.

Musím mať na stoličke aj hlavovú opierku ?

Hlavová opierka nie je na stoličke nutná. Je však veľmi nápomocná pri osvojovaní správnych návykov pri sedení a umožňuje úľavu najmä krčnej chrbtici.

Nestačilo by sedieť na fit lopte ?

Všeobecne je rozšírený názor že sedenie na fit lopte dokáže nahradiť ergonomickú stoličku.

Nenahradí, lebo jedným z pilierov ergonomického sedenia je neustála opora chrbta, ktorú vám fitlopta neposkytuje. V konečnom dôsledku si sedením na fitlopte môžete spôsobiť viac škody ako úžitku.

V kanceláriách často vidíte pracovníkov, ktorí svoju stoličku vymenili za fit loptu. Vzhľadom na rôznu stavbu tela, by mal mať každý fit loptu iného priemeru – prispôsobenú rozmerom a hmotnosti tela. V skutočnosti by mala byť fit lopta len  spestrením na krátkodobé sedenie alebo na prípadné aeróbné cvičenia, na ktoré bola pôvodne vytvorená. Ak sa posadíte na akúkoľvek nestabilnú plochu, podvedome nastavíte telo do správnej, súmernej polohy, avšak po krátkej chvíli dochádza k únave alebo k strate pozornosti kvôli sústredeniu sa na prácu. Vzpriamený človek sa začne postupne nevedomky hrbiť.