Ovládanie funkcií stoličky

Schéma správne sedenie ergonómia

Prispôsobte stoličku vašim potrebám v niekoľkých jednoduchých krokoch. Správne nastavenie stoličky poskytne vášmu chrbtu potrebnú podporu a zároveň zabezpečí neustály pohyb brušných a chrbtových svalov.

Využite kapacitu stoličky naplno a seďte v pohybe:

  • Prispôsobte výšku 1 a hĺbku 2 sedadla rozmerom vašej postavy
  • Nastavte správnu výšku operadla a zaistite oporu driekovej časti počas sedenia 3
  • Správne nastavenie podrúčiek 4 a opierky hlavy 5 zabezpečia maximálny komfort a odľahčia váš krk a šiju
  • Aktivujte synchrónnu mechaniku 6 a regulujte správny prítlak 7 podľa telesnej váhy
  • Seďte zdravo a dynamicky až 90% doby sedenia 8

Využite všetky funkcie naplno a vyťažte zo stoličky maximum. Správne nastavenie je základom dynamického sedenia.

Výška sedenia – 1

Optimálna výška sedenia je nastavená vtedy, ak stehno a lýtko zvierajú uhol 90° a viac.
Pre nastavenie sedadla vyššie sedadlo odľahčite, potiahnite páčku smerom hore a pustite ju, keď sa sedadlo dostane do vami požadovanej výšky. Naopak, pre zníženenie sedadla ho zaťažte, páčku stlačte smerom dole a pustite ju, keď sa sedadlo dostane do vami požadovanej výšky.

Hĺbka sedenia – 2

Pohodlne sa usaďte tak, aby vám operadlo stoličky jemne doliehalo na chrbát. Optimálnu hĺbku sedadla dosiahnete vtedy ak je medzi hranou sedadla a zadnou časťou kolena priestor približne pre jednu päsť. Počas sedenia musíte v oblasti bedier cítiť oporu.
Nastavenie väčšej hĺbky sedenia – vytiahnite páčku a sedadlo ťahajte smerom dopredu, pri dosiahnutí požadovanej hĺbky páčku pustite. Menšiu hĺbku sedenia zabezpečíte odľahčením sedadla a povytihanutím páčky. Sedadlo sa automaticky posunie do základnej pozície.

Výška operadla čalúnená

Nastavenie výšky operadla – čalúnené operadlo – 3

Výšku operadla by ste mali mať nastavenú tak, aby vám ergonomicky vytvarované operadlo stoličky poskytovalo neustálu oporu v driekovej časti počas vášho aktívneho a dynamického sedenia. Manipuláciu s operadlom môžete vykonávať počas sedenia na stoličke, pričom nemusíte zo stoličky vstávať.
Výšku operadla na stoličke s čalúneným operadlom nastavíte po súčasnom zatlačení dvoch ovládačov, ktoré sa nachádzajú vo výrezoch v spodnej zadnej časti operadla. Po zatlačení týchto ovládačov možete operadlo dvíhať a spúšťať.

Výška operadla sieťovaná

Nastavenie výšky operadla – sieťované operadlo – 3

Výšku operadla by ste mali mať nastavenú tak, aby vám ergonomicky vytvarované operadlo stoličky poskytovalo neustálu oporu v driekovej časti počas vášho aktívneho a dynamického sedenia. Manipuláciu s operadlom môžete vykonávať počas sedenia na stoličke, pričom nemusíte zo stoličky vstávať.
Výšku operadla na stoličke so sieťovaným operadlom nastavíte zatlačením ovládača, ktorý sa nachádza pod spodnou hranou operadla v jeho strednej časti. Po zatlačení ovládača možete operadlo dvíhať a spúšťať.

Nastavenie výšky a šírky podrúčiek – 4

Nastavte si šírku podrúčiek tak, aby lakte nepriliehali k telu. Výška podrúčiek je správne nastavená vtedy, keď sú podrúčky v rovnakej výške ako doska pracovného stola. Lakte musia spočívať na podrúčkach, čím zabezpečíte uvoľnenie svalstva krku a šije. Lakte by mali zvierať uhol minimálne 90°, poprípade viac.
Pri stoličkách s opierkou hlavy vám toto nastavenie uľahčia podrúčky, ktoré sú navyše aj hĺbkovo nastaviteľné. Samotné podrúčky sa tak stávajú predĺžením dosky pracovného stola.

Výška opierky nastavenie

Výška a sklon opierky hlavy – 5

Opierka má poskytovať oporu hlavy tak, aby boli uvoľnené krčné svaly, trapézy a zdvíhače hlavy. Okrem výšky opierky si môžete nastaviť aj uhol sklonu opierky. Hlavu by mala podopierať len tak, aby si udržala svoju polohu. Hlavová opierka nie je na stoličke nutná. Je však veľmi nápomocná pri osvojovaní správnych návykov pri sedení.
Opierku hlavy výškovo nastavujeme jej zdvíhaním, prípadne spúšťaním po jej uchopení obidvoma rukami za hlavou počas sedenia na stoličke.

Ovládanie synchrónnej mechaniky (aktívny synchro režim) – 6

Synchrónny pohyb znamená, že sedadlo s operadlom kopírujú pohyby vášho tela počas sedenia. Uhol operadla sa mení od 90° do 128° čo zabezpečuje aktívne sedenie a napínanie brušných a chrbtových svalov. Tento typ sedenia môžete využívať pri čítaní či telefonovaní. Zadnú polohu 128° si obľúbite najmä pri odpočívaní počas sedenia.
Nastavenie
Pre aktivovanie synchro mechaniky otočte páčku ovládania dopredu. Synchrónny pohyb je možné v akejkoľvek polohe zablokovať otočením páky ovládania dozadu. Sedadlo spolu s operadlom sa tak zablokuje vo vami vybranej polohe.

Prítlak synchro-mechaniky – 7

Prítlak synchromechaniky si nastavíte podľa vašej hmotnosti. Optimálny prítlak operadla je taký, aby ste pri zmenách polohy pri sedení cítili stále primeraný odpor operadla a to najmä v driekovej časti. To znamená, že vaše svaly sú počas sedenia dostatočne aktívne.
Nastavenie
Prítlak synchromechaniky nastavujeme otáčaním mechanického ovládača v tvare valca. Otáčaním dopredu pridávate prítlak, otáčaním dozadu prítlak uberáte. Nastavenie odporu je presné a jemné a je možné ho nastavovať počas sedenia na stoličke.

Dynamické sedenie – 8 balance 3d

Po aktivovaní tejto funkcie vám stolička umožní náklon sedadla dopredu a kývanie do bokov. Spolu so sedadlom sa pohybuje aj operadlo a tak imituje dynamické sedenie na fit lopte. Podstatný rozdiel oproti fit lopte je v tom, že stolička vám umožní permanentný kontakt operadla s vašim chrbátom v každej polohe sedenia a po celý čas.
Neustály kontakt chrbátu s operadlom zabezpečuje zachovanie prirodzeného tvaru vašej chrbtice ako počas státia, kedy je na chrbticu vyvíjaný menší tlak a je vo svojej prirodzenej polohe. Vaše chrbtové a brušné svaly budú počas používanie tejto funkcie stále aktívne. Túto funkciu by ste mali využívať najmä pri písaní a práci na klávesnici.

V tomto dymamickom režime by ste mali sedieť na stoličke zhruba 90% doby sedenia. Na začiatok však odporúčame pomer 70% (dynamické sedenie) a 30% (pevné sedenie).
Nastavenie
Mechaniku Syncro 3D Balance aktivujeme pootočením ovládača na ľavej strane stoličky smerom hore a súčasným opretím sa o operadlo stoličky. Táto aktivácia môže byť vzhľadom na zložitý mechanizmus sprevádzaná miernym hlukom. Vrátením páčky ovládača do pôvodnej polohy funkciu zablokujete. Zablokovanie je možné v polohe sedadla 0° alebo –8°. Pred aktivovaným tejto funkcie je optimálne mať odblokovanú synchro-mechaniku a nastavený jej prítlak.

Funkcie stoličky

stilo calunena schema 2023
stilo sietovana schema final 2023